SPOLEK
ULICE
PLZEŇ
SUBSTITUČNÍ CENRUM PLZEŇ
LÉČÍME LIDI ZE
ZÁVISLOSTI NA OPIOIDECH
SUBSTITUČNÍ CENTRUM PLZEŇ
Substituční centrum Plzeň (SCP), které provozuje Spolek Ulice Plzeň, bylo otevřeno v druhé polovině roku 2009. Toto zařízení jako jediné v západních Čechách poskytuje ambulantní substituční léčbu klientům, kteří dlouhodobě, nebo rizikově užívají opioidy. Působnost zařízení je pro Plzeňský kraj a od 1. 1. 2012 i pro Karlovarský kraj. Za celou dobu své existence přijalo 126 klientů, z toho jich přibližně 41 % do léčby vstoupilo opakovaně. Vedle substituční léčby nabízíme možnost testování klientů OSPOD a PMS.
POSLÁNÍ
Substituční centrum Plzeň (SCP) nabízí ambulantní formu léčby závislosti na opioidech – substituční léčbu. Jedná se o standardní léčebný postup, časově neomezenou udržovací terapii, která odkládá konečný cíl abstinence na dobu, kdy ji bude klient nejen objektivně, ale i subjektivně schopen. Činnost programu SCP vychází ze dvou základních principů a to principu Public Health (ochrana veřejného zdraví) a principu Harm Reduction (snižování zdravotních a sociálních rizik spojených s užíváním OPL).
CÍLE
-
Ukončení rizikových způsobů aplikace nelegálních návykových látek (především intravenózní užití)
-
Snížení frekvence nebo ukončení užívání těchto látek
-
Ukončení rizikového chování, které souvisí s užíváním návykových látek
-
Omezení nebo ukončení kriminálního chování
-
Zlepšení sociálních vztahů klienta
-
Zlepšení sociální situace klienta
-
Příprava klienta na zahájení léčebného režimu, který by vedl k detoxifikaci, popřípadě zahájení abstinence bez užívání substitučních látek
-
Zlepšení psychického a fyzického stavu, léčba somatických nemocí
CÍLOVÁ SKUPINA
Substituční program je primárně určen pro klienty starší 18-ti let, kteří škodlivě užívají, nebo jsou závislí na opioidech (morfin, buprenorfin, heroin, braun apod.), s rizikovým chováním (nitrožilní aplikace), u kterých selhávají pokusy o pobytovou léčbu, nebo o ní nejeví zájem.
Sekundárně poskytujeme sociální poradenství osobám blízkým primární cílové skupině – tj. jejich partnerům, rodině a blízkému sociálnímu okolí.
PRINCIPY PRÁCE
-
Zachování důstojnosti
-
Individuální přístup
-
Aktivizační přístup
-
Rovný přístup
-
Odbornost
SUBSTITUČNÍ LÉČBA
Program substituční léčby je rozdělen do tří stupňů. První stupeň je spíše nízkoprahový, klienti docházejí denně. Další stupeň je podmíněn negativními toxikologickými vyš. a dobrou spoluprací v programu, výhodou jsou výdeje na víkend. V posledním stupni jsou spolupracující klienti, kteří mají legální zaměstnání a negativní toxikologie. Ti dostávají výdeje na více dní.
Vedle farmakoterapie poskytujeme i nefarmakologickou složku léčby, kterou zajišťuje lékař se sociální pracovnicí - adiktoložkou. Jedná se především o zdravotní poradenství, psychoterapii, sociální poradenství. Důraz je kladen na pomoc nevytrhující klienta z běžného života, nediskriminační praxi a individuální bio-psycho-sociální přístup. Snažíme se poskytovat rozšířený typ léčby, který v některých službách přechází v typ komplexní – tzn., že nabízíme psychoterapii i sociální poradenství, dále zprostředkováváme plnohodnotnou somatickou léčbu. Pro klienty jsme schopni v rámci spolupracujících zařízení zabezpečit terapii somatických a psychických poruch. Velice dobře spolupracujeme s MUDr. Hejdou, kam odkazujeme klienty k internímu vyšetření a následně i k léčení HCV. Ke zlepšení klientovi situace slouží síť spolupracujících organizací zdravotních i sociálních. Dobrá je i spolupráce s PN v Dobřanech a FN Plzeň PK oddělení detoxifikace, kde jsme schopni zajistit i izolovaný detox. Klientům, kteří léčbu ukončí, nabízíme následnou péči. Program se dále snažíme obohacovat dalšími aktivitami např. vánoční a velikonoční dílnou.
Program byl aktuálně certifikován 9. února 2015.
I nadále pokračujeme v úhradě Suboxonu u klientů VZP. V roce 2015 byla schválená úhrada 4 klientům.
PRACOVNÍCI
Mgr. Markéta Ackrmannová
vedoucí programu, adiktoložka, sociální pracovnice
MUDr. Václav Stehlík
psychiatr, odborný garant programu
MUDr. Eva Tomášková
lékařka (od 11/2015)
Kristýna Karpíšková
zdravotní sestra
Markéta Ryšlavá DiS.
zdravotní sestra
Bohuslava Nová
zdravotní sestra
Veronika Tomanová
zdravotní asistentka (do 08/2015)
Mária Pařilová DiS.
zdravotní sestra (od 09/2015)
Veronika Jandová
zdravotní sestra na mateřské dovolené
Veronika Cajthamlová
zdravotní sestra na mateřské dovolené
Pavlína Svatošová
zdravotní sestra na DPP
STATISTIKA PROGRAMU
43
Počet identifikovaných klientů
28
Z toho mužů
29
Počet žadatelů o léčbu
16
Z toho nastoupilo léčbu
4
Počet prvních kontaktů
39
Klientů léčených Metadonem
4
Klienti léčeni Suboxonem
561
Počet výkonů sociální práce
6 293
Počet výdejů substituční látky
8
Počet výkonů krizové intervence
3 290
Počet provedených alkotestů
1 087
Počet testů na přítomnost drog
439
Výkonů individuální terapie
756
Intervencí po telefonu
12
Počet asistencí
13
Počet těhotenských testů
16
Počet zdravotních ošetření
11
Poradenství pro osoby blízké
I v průběhu léčby někteří klienti porušují abstinenci, nejčastěji tak činní pervitinem – počet sekundárních uživatelů pervitinu byl 14 – snížení oproti roku 2014 o 22%. Počet injekčních uživatelů se snížil to o 21% (19 injekčních uživatelů z celkového počtu klientů). Z toho vyplývá, že pokud klienti porušují abstinenci, volí jiné, bezpečnější způsoby aplikace.
Z program substituční léčby ukončilo 15 klientů, z toho bylo 9 klientů vyloučeno pro opakované porušování pravidel programu. Pokles oproti předešlému roku o 8%.
STATISTIKA TESTOVÁNÍ PRO PMS A OSPOD
Službu testování na přítomnost OPL nabízíme v souvislosti s poptávkou OSPOD jednotlivých ÚMO a PMS. Vzhledem k tomu, že Substituční centrum Plzeň je zdravotnické zařízení, které je uzpůsobené k tomu, aby se v něm prováděly screenigové testy, jsme tuto žádost přijali. V roce 2015 jsme krmě plzeňských MO, spolupracovali s OSPOD Nýřany, Stod, Přeštice. Testování probíhá na základě individuálního plánu klienta, nebo dohohody o spolupráci mezi klientem, SCP a příslušným OSPOD, nebo PMS.