Substituční centrum Plzeň
Výroční zpráva 2017
Substituční centrum Plzeň je rozděleno na dvě služeby, na službu zdravotní a sociální. Zdravotní služba poskytuje substituční léčbu, sociální služba poskytuje odborné sociální poradenství. Tyto služby jsou navzájem propojeny a společně tvoří program Substitučního centra Plzeň.
P
POSLÁNÍ
P
POSLÁNÍ
Sociální služba
Poskytovat poradenskou podporu a informace zájemcům o substituční léčbu a uživatelům substituční léčby, tak aby dokázali aktivně řešit závislost a problémy s ní spojené a tím zlepšovali kvalitu svého života.
Zdravotní služba
Substituční Centrum Plzeň poskytuje substituční léčbu a podporu klientům škodlivě užívajícím, nebo závislým na opioidech, aby aktivně řešili problémy spojené se závislostí a tím zlepšovali kvalitu (nejen) svého života.
C
CÍLOVÁ SKUPINA
Sociální služba
Cílovou skupinu služby odborného sociálního poradenství jsou osoby česky, nebo slovensky hovořící, starších 18 let, kteří:
-
škodlivě užívají, nebo jsou závislí na opioidech (morfin, buprenorfin, heroin, braun, fentanyl apod.) a chtějí svoji závislost řešit substituční léčbou.
-
jsou zařazeni v substituční léčbě.
Uživatel služby je pro nás klient. Služba je poskytována i osobám se zdravotním postižením; osoby neslyšící si musí zajistit překlad do znakové řeči.
Zdravotní služba
Substituční léčba je primárně určena pro osoby starší 18-ti let, škodlivě užívající, nebo závislé na opioidech (morfin, buprenorfin, heroin, braun apod.), s rizikovým chováním (nitrožilní aplikace), u kterých selhávají pokusy o abstinenčně zaměřenou léčbu, nebo o ní nejeví zájem.
C
CÍLE
Sociální služba
Obecné cíle odborného sociálního poradenství:
-
Udržet nebo posílit schopnosti, dovednosti uživatele služby s cílem dosáhnout jeho větší samostatnosti a nezávislosti v běžném životě.
-
Poskytnout uživateli podporu a pomoc při řešení jeho nepříznivé životní a sociální situace, zejména při vyřizování různých žádostí a odvolání, při řešení dluhové, bytové a pracovně právní problematiky.
-
Zvýšení orientace uživatele v síti sociálních služeb, pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí klientů.
-
Motivovat uživatele k řešení jejich sociální situace a zprostředkování kontaktu se společenským prostředím.
Naše cíle:
-
Poskytování kvalitních a odborných informací klientům a zájemcům o službu.
-
Pomoci klientům se zorientovat se v situaci, kterou prožívají jako nepříznivou, tíživou a neřešitelnou.
-
Poskytování sociálního, zdravotního a právního poradenství.
-
Provázení klienta při hledání jeho cílů a podpora při jejich naplňování.
-
Rozvíjet kompetence klienta, tak aby byl schopen své problémy aktivně řešit.
Zdravotní služba
-
KE KLIENTŮM:
-
Motivace klientů ke změně životního stylu (ukončení rizikových způsobů aplikace OPL; snížení frekvence nebo ukončení jejich užívání; omezení až ukončení kriminálního chování; nastavení hranic a dodržování pravidel SCP)
-
Zkompetentnění klientů v převzetí zodpovědnosti za svůj život
-
Zlepšení jejich sociální situace (v rámci odborného sociálního poradenství)
-
Upevňování a zlepšování vztahových a komunikačních dovedností
-
Příprava klientů na zahájení léčebného režimu, který by vedl k detoxifikaci, eventuálně abstinenci bez užívání substituční látky
-
Psychosomatická stabilizace a léčba klientů
-
KE SPOLEČNOSTI:
-
Uplatňování zásad Harm Reduction (snížení výskytu a přenosu infekčních chorob, snížení počtu úmrtí v důsledku předávkování…)
-
Snižování kriminality a tím i veřejných výdajů
-
Zvyšování úrovně informovanosti u veřejnosti
-
K ODBORNÉ VEŘEJNOSTI:
-
Zvyšování informovanosti a vzdělání
-
Navazování spolupráce
-
Znalost a využívání stávající sítě zdravotních a sociálních služeb, potažmo institucí
-
Účast na výzkumné činnosti
-
Aktivní účast v odborných sekcích, společnostech a pracovních skupinách
-
K LEGISLATIVĚ:
-
Posouvání a změna legislativního rámce aktivní účastí v odborných sekcích
-
K SOBĚ:
-
Dodržování etického kodexu Spolku Ulice Plzeň, jeho manuálů, dalších provozních dokumentů SCP; standardů substituční léčby,
-
Odborný i osobnostní rozvoj, vzdělávání se
-
Pravidelná účast na supervizích
P
PRINCIPY PRÁCE
Zdravotní služba
Zachování důstojnosti, individuální přístup, aktivizační přístup, rovný přístup, odbornost
Sociální služba
JAK JE SLUŽBA POSKYTOVÁNA
-
základní sociální poradenství
-
sociální poradenství – pomoc při vyřizování sociálních dávek různého typu, poradenství v oblasti pracovně právní problematiky (orientace v pracovních smlouvách, povinnosti zaměstnavatelů apod.), evidence na úřadu práce, podpory v nezaměstnanosti, pracovní rehabilitace, pomoc při hledání zaměstnání apod.
-
dluhové poradenství – orientace v dluhové problematice, podpora a pomoc při řešení zadluženosti, podpora finanční gramotnosti
-
pomoc při řešení bytové problematiky
-
právní poradenství v souvislosti s trestním řízením – odvolání, žádosti o substituční léčbu ve VT
-
poradenství či pomoc při sepisování různých žádostí či odvolání
-
poradenství při využití nabídky dalších služeb v regionu (sociální služby, právník, zdravotnická zařízení, vzdělávání apod.)
-
pomoc a podpora při jednání s institucemi
-
prevence relapsu
-
rodinné poradenství
-
poradenství v oblasti sociálních vztahů
-
edukace
-
motivace a podpora v rozvoji vlastních kompetencích a schopností klientů
Jednotlivé činnosti se v konkrétních případech prolínají a zaměstnanci je vhodnou formou kombinují vzhledem k aktuálním potřebám klienta.
PRACOVNÍCI SL
Zdravotní služba
MUDr. Václav Stehlík / psychiatr, odborný garant programu
MUDr. Eva Tomášková / lékařka DPP
Kristýna Karpíšková / zdravotní sestra
Markéta Ryšlavá DiS. / zdravotní sestra (do 08/2017)
Bohuslava Nová / zdravotní sestra (do 10/2017 – dále DPP)
Barbora Hladíková DiS. / zdravotní záchranář (od 09/2017)
Kristýna Slaninová / zdravotní asistent (od 11/2017)
Mária Pařilová DiS. / zdravotní sestra
Veronika Jandová / na mateřské dovolené
Veronika Cajthamlová / na mateřské dovolené
Pavlína Svatošová, Kateřina Spourová / zdravotní sestry na DPP
Sociální služba
Službu zajišťuje a poskytuje Mgr. Markéta Ackrmannová
P
C
ˇ
CINNOST V ROCE 2017
Sociální služba
Služba odborného sociálního poradenství je nefarmakologickou složkou léčby a navazuje na zdravotní část programu. V rámci propojení je stanoven minimální kontakt s klientem na 1x za měsíc, přičemž může být domluven užší rámec. Jsme tak schopni adekvátně reagovat na potřeby klienta a být s ním v pravidelném kontaktu.
Na začátku roku jsme převzali zprávu z inspekce sociální služby. Inspekce nás přiměla k větší revizi programu. Program Substitučního centra Plzeň jsme rozdělili na zdravotní a sociální část, aby byla pro klienty více transparentní. Dále došlo k revizi a úpravě standardu a manuálů sociální služby Odborného sociálního poradenství tak, aby vše splňovalo požadavky dle zákona č.108/2006 Sb. O sociálních službách a tím se i vyhovělo námitkám proběhlé inspekce.
Tradičně jako každý rok nabídku služeb doplnila vánoční dílna. Klienti se měli možnost dobrovolně podílet na přípravě oslav 15 výročí Spolku Ulice Plzeň.
C
CINNOST V ROCE 2017
ˇ
Zdravotní služba
Program substituční léčby je trvale rozdělen do tří stupňů. První stupeň je spíše nízkoprahový, klienti docházejí denně. Další stupeň je podmíněn negativními toxikologickými vyš. a dobrou spoluprací v programu, výhodou jsou výdeje na víkend. V posledním stupni jsou spolupracující klienti, kteří mají legální zaměstnání a negativní toxikologie. Ti dostávají výdeje na více dní.
Už od minulého roku jsme rozšířili program o edukační skupiny. V tomto roce proběhlo 20 edukačních skupin (pauzy byly o prázdninách, v lednu a prosinci). Tyto skupiny mají povinné klienti v denním výdeji – tzn. klienti, kteří jsou čerstvě v programu anebo klienti, kteří mají problém s dodržováním pravidel programu (např. porušování abstinence).
Podařilo se nám uzavřít smlouvu s VoZP. V této smlouvě jsou zahrnuté i aditologické kódy. Což považujeme za ohromný úspěch. Oproti tomu smlouvu s VZP se nám nepodařilo doplnit o požadované kódy. Na druhou stranu se nám daří klientům nabízet úhradu substituční léčby Suboxonem. V roce 2017 byli v úhradě 4 klienti.
Dalo by se říci, že klienti přicházejí v horším zdravotním stavu, než v předchozích letech. I během léčby se více setkáváme se zdravotními komplikacemi. V roce 2017 jsme zajišťovali 2 klientům substituční léčbu prostřednictvím agentury domácí péče, z důvodu jejich imobility.
Zdravotní služba
46
Počet klientů v léčbě
32
Počet mužů v léčbě
14
Počet žen v léčbě
35
Počet žadatelů o léčbu
8
Počet prvkontaktů
39
Substituční látka metadon
7
Substituční látka sunoxon
9
Sekundární
uživatelé
pervitinu
13
Klietů ukončilo léčbu
356
Provedených individuálních terapií
396
Počet intervencí po telefonu
4
Provedené těhotenské testy
870
Testy na přítomnost drog
3569
Počet bprovedených alkotestů
38
Počet zdravotních ošetření
5214
Výdejů substituční látky
Testování pro OSPOD a PMS
Službu testování na přítomnost OPL nabízíme v souvislosti s poptávkou OSPOD jednotlivých ÚMO a PMS. Vzhledem k tomu, že Substituční centrum Plzeň je zdravotnické zařízení, které je uzpůsobené k tomu, aby se v něm prováděly screenigové testy, jsme tuto nabídku přijali. Oproti předchozím rokům došlo k mírnému nárůstu. Testování probíhá na základě individuálního plánu klienta v souvislosti s dohodou mezi SCP a příslušným OSPOD, nebo PMS, přičemž se jedná o zdravotní službu.
Sociální služba